Мікрогранти: що треба знати про підтримку від держави
З лютого 2023 року стартувала подача документів на мікрогранти в рамках урядової програми єРобота. За цією програмою можна отримати мікрогрант на старт або розвиток бізнесу від 50 тис грн до 250 тис грн.
З кожним днем бажаючих скористатися новою урядовою програмою щодо отримання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу стає все більше. Проте, на жаль, в деяких випадках Державний центр зайнятості змушений відмовляти отримувачам в наданні мікрогранту, зокрема з причин невідповідності їх бізнес-планів умовам програми.
На сьогодні найбільш поширеними помилками при поданні документів є наступні:
✔ заявник не є громадянином України;
✔ негативна ділова репутація;
✔ відсутність самого бізнес-плану або помилки при його заповненні (звертаємо вашу увагу, що відповідно до пункту 9 Порядку, заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються);
✔ непрозорі або сумнівні очікувані результати реалізації (виконання) бізнес-плану (в кошторисі не вказані витрати на заробітну плату найманим працівникам, комунальні витрати, сплата податків, що є обов‘язковими умовами отримання мікрогранту. Також не визначено напрями збуту продукції, обсяги реалізації продукції/послуг);
✔ цільове призначення проєкту не відповідає вимогам надання мікрогранту.
На що можна витратити грантові кошти?
- на придбання, оренду або лізинг обладнання, закупівлю сировини та інших матеріалів, у тому числі ліцензійного програмного забезпечення
- орендну плату (не більше 25% від суми гранту)
- послуги маркетингу та реклами (не більше 10% від суми гранту)
- на комерційну концесію
Чи може отримувач мікрогранту доопрацьовувати бізнес-план?
Так. Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738 з наступними змінами, передбачає, що коли за результатом розгляду бізнес-плану є необхідність його доопрацювання отримувачем, регіональний центр зайнятості одноразово повертає такий бізнес-план отримувачу та переносить його розгляд на наступний період за результатами доопрацювання. Водночас, не є підставою для повернення бізнес-плану наявність орфографічних, синтаксичних або граматичних помилок, що не спотворюють змісту бізнес-плану.
– Доопрацьований бізнес-план подається отримувачем протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення від регіонального центру зайнятості, надісланого в кабінет отримувача на Порталі Дія.
– Доопрацювання отримувачем бізнес-плану може здійснюватись одноразово.
Аби краще орієнтуватися при написанні бізнес-плану та умовах участі в програмі надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, радимо вам ознайомитися з наступними нормативними документами:
-
Постанова КМУ №738 від 21.06.22 «Деякі питання надання грантів бізнесу»
-
Наказ Мінекономіки від 06.07.2022 р. № 1969 «Про затвердження Порядку проведення оцінювання заяв, критеріїв оцінювання та необхідної кількості балів (оцінки) для прийняття Державним центром зайнятості рішень про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, форми бізнес-плану, форми договору про надання мікрогранту, а також кінцевих строків подання заяв та граничної суми мікрогрантів»
Детальніше про умови отримання мікрогранту на сайті Державного центру зайнятості та на офіційному сайті "єРобота"